Jana Andevska Singer, Song Writer, Musician

jana-andevska-cover-1

Jana Andevska

Jana Andevska – speváčka, skladateľka a pedagogička. Pochádza z Trnavy a hudobne pôsobila v New Yorku.

V roku 2008 bola prizvaná na nahrávanie albumu Radio Retaliation známej americkej formácie Thievery Corporation s hudobníkmi ako napríklad brazílska popová hviezda Seu Jorge, Anoushka Shankar, Femi Kuti a Chuck Brown. Pieseň Beautiful Drug, ktorú Jana naspievala a nahrala na husliach, sa stala najpredávanejšou skladbou albumu. Tento bol neskôr nominovaný na ocenenie Grammy.

Študovala hru na husliach na konzervatóriu, neskôr na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a na Hudobnej Univerzite v New Yorku. Koncertovala s komornými a symfonickými orchestrami vo významných koncertných sálach, ako sú Carnegie Hall a Lincoln Center New York. Pôsobila aj ako pedagogička na najstaršej a uznávanej Greenwich House Music School na Manhattane a Brooklyn Conservatory v New Yorku.

Janine srdce, inšpirované širokou hudobnou scénou kozmopolitného mesta, sa ozvalo a vyjadrilo to, čo bolo jej dlhodobou vášňou a túžbou: napísala a zaspievala svoju prvú pieseň. Odvtedy začala kombinovať vážnu hudbu, ktorú opisuje ako “krásnu krabičku pravidiel a perfekcionizmu” so “slobodou” jej vlastných kompozícií. Jej hudba je o vlastných pravidlách, vlastných melódiách a slovách, ktoré nikdy predtým nemohla vyjadriť. Tento moment transformácie jej bol ihneď blízky.

Začala koncertovať na hudobnej scéne v Downtown New York City a spievať originálne piesne, s ktorými sa sprevádzala na klavíri, gitare a husliach. Sama produkovala a aranžovala svoj prvý album Bright Avenues (vydaný v roku 2014), nahrala spevy, gitary, klavír a husle v jej East Village apartmáne na Manhattane v New Yorku, s pomocou priateľov a hudobníkov: Barry Reynolds – skladateľ (Grace Jones, Marianne Faithfull) a Mauro Refosco – bicie/perkusie (Red Hot Chilli Peppers, Atoms for Piece) Komponuje, koncertuje a vyučuje doteraz.